21.04.2016 19:26

Ворог біля Новотроїцьких воріт

  Сьогодні, як відомо, епіцентр напруженості в зоні АТО знаходиться в районі знаменитої “промзони” Авдіївки і ясинуватської розв’язки. Саме там сьогодні фіксуються найбільш важкі бої між українськими підрозділами і частинами окупаційної армії РФ на Донбасі. Однак на східному фронті є ще один театр військових дій, який приваблює не настільки багато уваги з боку ЗМІ, але є не менш важливим. Йдеться про Волноваський напрямок на південь віл Донецька, а конкретніше – про ділянку Новотроїцьке-Докучаєвськ-Стила, де також останні кілька місяців ведуться інтенсивні бойові дії.

Місцевість на цій ділянці має яскраво виражений перетятий характер, що має визначальний вплив на бойову обстановку. Ділянка Новотроїцьке-Докучаєвськ – це покрита рідкісною рослинністю горбиста місцевість,, яка, серед усього іншого, відрізняється системою знаменитих кар’єрів Новотроїцького рудоуправління і рядом териконів найбільшого в Європі флюсодоломітного комбінату, які поділяють підконтрольне ВСУ Новотроїцьке і окупований РФ Докучаєвськ, утворюючи систему стратегічно важливих висот прямо на лінії зіткнення. Українські бійці жартують, що докучаевські кар’єри нагадують Афганістан – та ж горбиста місцевість з кам’янистими вапняковими грунтами.

З початку 2015 року, з підписанням другої Мінської угоди протиборчі сили стабілізували лінію фронту, і близько року тут було досить тихо – основний тягар бойових дій ляг на західні окраїни Донецька, зокрема – на Мар’їнку та Красногорівку. Лінія розмежування стабілізувалася у напрямку Мар’їнка-Славне-Тарамчук-Березове-Новотроїцьке-Миколаївка і в цілому до зими зими 2015 року тут зберігався статус-кво. Це дозволило восени 2015 року навіть відкрити роботу КПВВ “Новотроїцьке” замість блокпосту “Бугас”.

У грудні 2015 р Волноваський напрямок знову заявив про себе як про одну з головних “гарячих точок” на карті східного фронту. Всякий, хто хоч раз слідував автотранспортом трасою “Маріуполь-Донецьк” в мирний час, помічав, що при виїзді з Новотроїцького в бік Донецька мандрівника зустрічають перші терикони по обидва боки дороги, утворюючи своєрідні ворота в Донбас. На цих ста квадратних кілометрах сьогодні розгортається, можливо, одна з найтрагічніших битв російсько-української війни за ці ворота з рукотворних гір. І судячи з усього, на тлі розгортання нової фази бойових дій поблизу Авдіївки, саме українська сторона зробила кроки до перехоплення стратегічної ініціативи у ворога біля окупованого Докучаєвська.

На ділянці Новотроїцьке-Докучаєвськ-Стила українські сили з осені 2014 року представлені 72-ю окремою механізованою бригадою. Обороною Волновахи силами цього угруповання українських сил з 2015 року командує досить популярний серед бійців полковник Олександр Соколов. Українські сили тут протистоять підрозділам так званого 1-го армійського корпусу “ДНР”, яким командує генерал-майор ЗС РФ Валерій Асапов, відряджений на Донбас з 68-го армійського корпусу РФ (м. Южно-Сахалінськ).

Проросійські підрозділи на цій ділянці укомплектовані як місцевими бойовиками, так і кадровими військовослужбовцями РФ, які займають головним чином командні посади, від комбата і вище. Сили російської окупаційної армії на Донбасі контролюють лінію Оленівка-Ясне-Докучаєвськ-Стила і також серйозно посилені як легкою, так і важкою бронетехнікою. Головні ударні сили “ДНР” дислокуються в Оленівці і в Ясному, вони ж контролюють і Докучаєвськ з найближчими околицями міста. За повідомленнями, “ДНР” також має в своєму розпорядженні потужні сили резерву, що складаються головним чином з частин РФ м. Комсомольське.

Пересічена місцевість, контрольована поблизу Новотроїцького українською стороною, є надзвичайно сприятливою для організації ефективної оборони. У лабіринті горбистого рідколісся на териконах українські воїни, не втрачаючи часу дарма, збудували ефективну лінію оборони, що складається як з системи оборонних фортифікаційних споруд, так і з протипіхотних і протитанкових мінних загороджень. Дана оборонна лінія  прикриває Новотроїцьке та інші населені пункти, й дозволяє стримати натиск переважаючих сил противника, і при цьому завдати йому величезної шкоди, сковуючи його маневреність.

Протистояння ЗСУ і “ДНР” на цій невеликій ділянці  має ознаки як позиційної, так і мобільного війни. З одного боку – ми маємо класичні ознаки позиційної війни на виснаження а-ля західний фронт 1915 року з лінією траншей і тяганиною безглуздого протистояння. З іншого боку – чітко позначеної лінії фронту не існує, вона розмита поняттям “сірої зони”, нейтральної пустки між двома кулеметами. Кар’єри на схід від Новотроїцького, простір зеленого степу між Докучаєвськом, Миколаївкою і Стилою стали об’єктом запеклої боротьби між захисником і окупантом в цій локальній кампанії.

Війна тут (як, втім і на інших театрах бойових дій) ведеться майже виключно силами взводів, невеликих груп піхоти, підтримуваних легкою і важкою бронетехнікою. Вони рухливі, легкі на підйом і можуть постійно промацувати присутність ворога в “сірій зоні”, стримуючи його маневри і проводячи розвідку боєм, завдаючи ударів і відкатуючись на нові позиції. У відкритому степу між Миколаївкою і Богданівкою українські сили ведуть криваву гру в кішки-мишки з диверсійно-розвідувальними групами противника, які час від часу намагаються проникнути крізь “зелені зони” вглиб контрольованої ЗСУ території. Війна тут ведеться за більш вигідні спостережні пункти в “сірій зоні”, за надійні опорні пункти, за можливість зробити тактичний маневр і вдарити в слабке місце.

Тому, строго кажучи, ніяке “перемир’я”, оголошене в політичному полі конфлікту, не приносить справжньої тиші на поля боїв: якщо ти сьогодні не зайняв “висотку” в окулярі бінокля, завтра її займе ворог і виявиться в більш вигідному становищі. Дія породжує протидію –  і так до нескінченності.

Однак в лабіринті війни взводів Україна все ж знайшла рецепт, який поступово став приносити плоди на полях битв: це тактика пошуку слабких місць противника і точкових ударів. В результаті взимку 2015-2016 рр. українській армії вдалося в результаті ряду успішних контрнаступів після чергових атак бойовиків “ДНР” поступово встановити контроль над відразу трьома стратегічно важливими териконами на захід від околиць Докучаєвська.

Так, вже в лютому підрозділи 72-ї бригади контролювали район Центрального кар’єра, і мали чудовий огляд місцевості з пануючих висот і повний вогневої контроль. Ця блискуча перемога подарувала українській армії величезну перевагу – відтепер будь-які наступальні дії бойовиків будуть обертатися колосальними втратами. Відтеперь бойовики в прицілі українського бійця – немов в тирі.

Разом з цим до весни склалася обстановка, при якій українські сили шляхом поступового витіснення противника з “сірої зони”, оточили Докучаєвськ відразу з трьох сторін – з боку кар’єрів, з боку Березового і з півдня. Над силами бойовиків “ДНР” все більше постає загроза утворення згубного “котла”, і їхнє командування це прекрасно розуміє: у разі повномасштабного наступу ЗСУ місто буде неминуче узяте. Тому не дивно, що серед бойовиків все більш поширюються темні чутки про здачу Докучаєвська Україні і про загрозу повного оточення. За повідомленнями, російське командування операціями на Донбасі прийняло рішення в разі штурму з боку ЗСУ організувати виведення сепаратистських сил з Докучаєвська на оборонні рубежі до Оленівки. Відповідний наказ вже був поширений серед частин і з’єднань “ДНР”. Також в Докучаєвську бойовики фактично унеможливили користування мобільним зв’язком для населення – жителі міста, щоб хоч якось спіймати сигнал оператора “МТС”, збираються на височинах на вулицях і роблять дзвінки там.

І повзуча деоккупація докучаєвського напрямку тільки починається – вже 15 квітня в ЗМІ з’явилися відомості про те, що сили 14-ї бригади ЗСУ перенесли свій “нульовий” блокпост ще на 1.5 км в сторону Оленівки. Про це розповів світові ні хто інший, як відомий користувач Twitter і за сумісництвом ротний командир 72-ї бригади “Капітан Прайс”. Ці свідоцтва підтверджуються і ворожої стороною, більше того, на тлі загрозливо впевненого повзучого просування ЗСУ сили бойовиків спішно перекидають резерви до Оленівки і Докучаєвська, прагнучи хоч якось підсилити оборону, коли передові ударні частини “ДНР” кинуті в бій на авдіївську промзону. Так, використовуючи тактику динамічного натиску на слабкі сторони ворога, ЗСУ вдалося, судячи з усього, зайняти вигідні позиції буквально за 4-5 км від Оленівки, де знаходиться блокпост “ДНР” та концентруються їхні головні на цій ділянці сили. Грамотно балансуючи між обороною і тактичним наступом, українська армія зуміла нав’язати ворогу свій сценарій подій, а також, можливо, розвинути тактичний успіх в стратегічний, жодного разу не вийшовши за рамки Мінських угод. Звичайно, головна заслуга цього успіху належить загартованій в боях і навченій бойовим досвідом мотопіхоті України і грамотним діям розвідки.

Зараз майже половина особового складу 72-ї бригади з честю повертається додому, але на заміну їм приходять не менш зубасті хлопці – підрозділи легендарної 93-ї бригади, бойові заслуги якої не потребують представлення.

Втім, звичайно, ворог не збирається так просто здавати територію – і в даний час передові частини “ДНР” на Докучаєвському напрямку посилюються поповненнями особового складу і бронетехніки з Донецька. Бойові зіткнення фіксуються практично кожен день – і цілком ймовірно, що драматична розв’язка цього протистояння вже назріває.
Дивись також інші новини з розділу Публіцистика Наші тексти
02.02.2017 21:24 Як це було. Історія боротьби
12.05.2016 21:24 Жуков підпадає під декомунізацію – Український інститут національної пам’яті [ДОКУМЕНТ]
13.03.2016 15:17 термобілизну
24.07.2015 13:37 Хто, якщо не ми… якщо не ТИ!?
22.07.2015 11:53 Самый большой флаг Украины в Мариуполе
12.06.2015 10:32 Про маму.
27.02.2015 12:13 Чи хочуть терористи перемир'я?
Количество комментариев 0

Для добавления комментария пожалуйста авторизируйтесь или зарегистрируйтесь.

Допоможи відстояти маріуполь!
Приват Банк:
5168 7572 5409 3125 - Марія

Благодійна допомога від підприємств:
Рахунок № 26004054010711
ЄДРПОУ 39347350
МФО 335429

Банк Приват 
Громадська організація
"Координаційний центр
патріотичних сил
"Новий Маріуполь".

E-mail редакції: info@newmariupol.org

© 2014 "Новий Мариуполь"
Передрук матеріалів дозволяється тільки при проставленні гіперпосилання на newmariupol.org.
Email редакції: info@newmariupol.org
Контакти
Сайт створений і підтримується Народна Рада новости